Lovish
Menu Zamknij

Nieoczywiste zachowania oraz codzienne nawyki mogą pomóc w zachowaniu zdrowej i gładkiej skóry lub też, wręcz odwrotnie, mogą przyczyniać się do wystąpienia podrażnień i wyprysków. Na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć złoty środek? Czy takie zmiany są skomplikowane? Postanowiliśmy przybliżyć Wam to zagadnienie i przedstawiliśmy kilka przykładów.

Myj, dezynfekuj i utrzymuj w czystości

Akcesoria do makijażu, takie jak pędzelki czy gąbeczki myj tak często jak się da. Najlepiej raz w tygodniu. Możesz wyprać je w miseczce z ciepłym, mydlanym roztworem. Pamiętaj o dokładnym wysuszeniu.  Możesz je także zdezynfekować (np. 70% roztworem alkoholu etylowego).

Regularnie dezynfekuj telefon – na całej jego powierzchni chętnie gromadzą się bakterie, wirusy i grzyby. Naukowcy na ekranach badanych smartfonów znaleźli bakterie z rodzaju Salmonella, Escherichia Coli czy Shigella, które mogą wywoływać silne zatrucia pokarmowe. Warto zadbać także o czystość komputera i klawiatury na których pracujemy, tak by nie przenosić zarazków na twarz. Informacje te mogą okazać się szczególnie ważne z uwagi na to,  że prawdopodobnie dotykasz swojej twarzy nawet 90 razy w ciągu dnia.

W ciągu dnia staraj się nie dotykać twarzy dłońmi, które często są źródłem drobnoustrojów.

Jeśli jesteś kierowcą, warto także zadbać o dezynfekowanie kierownicy i dźwigni zmiany biegów. Zbadano, że na kierownicy może znajdować się nawet 700 rodzajów bakterii, co wydaje się zaskakujące w porównaniu z tym, że w toalecie wykryto około 60 rodzajów bakterii. To ponad dziesięć razy więcej!

Przewietrzaj, pierz i odkurzaj

Ręczniki wymieniaj przynajmniej 2 razy w tygodniu lub częściej. Znajdują się na nim resztki naskórka, kosmetyków oraz wilgoć, co jest idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Po każdym użyciu zadbaj o jego dokładne wysuszenie. Po prysznicu czy kąpieli, twarz najlepiej wycieraj za każdym razem czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko do twarzy. Jeśli masz problemową cerę, użyj jednorazowego papierowego ręcznika, by mieć pewność, że Twoja skóra nie zostanie podrażniona i zanieczyszczona drobnoustrojami.

Nie śpiesz się ze ścieleniem łóżka!

Na sen przeznaczamy przeciętnie 25 lat swojego życia. Zadbaj o to, by przebywanie w łóżku było jak najbardziej komfortowe i zdrowe. W pościeli chętnie bytują roztocza (które są silnymi alergenami) dlatego też częste zmienianie pościeli i wietrzenie kołdry oraz poduszek jest niezwykle ważne. Rano, pamiętaj także o przewietrzeniu materaca – łóżka nie ściel od razu po przebudzeniu, pozwól mu przeschnąć – ograniczy to rozwój drobnoustrojów. Sam materac regularnie odkurzaj.

Wybieraj pościel z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len, które zapewnią odpowiednią wentylację i odprowadzanie wilgoci. Do prania warto wykorzystać łagodne środki myjące. Jeśli jesteś alergikiem, warto kupić takie, które nie zawierają syntetycznych środków zapachowych.

Równowaga

To tylko kilka porad jak zapobiec przed rozprzestrzenianiem bakterii i wirusów w naszym codziennym życiu, a szczególnie by chronić naszą skórę przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Należy jednak zachować umiar i równowagę, by nie naruszać naturalnego, pożytecznego mikrobiomu, który ma za zadanie chronić i wspierać naszą skórę.

Ostatnia porada na dziś:
Przed użyciem kosmetyków dokładnie umyj ręce i nakładaj je na oczyszczoną skórę. Krem nabieraj za pomocą czystych, suchych dłoni, tak aby zachował on jak najdłużej swoją świeżość.

Wytrwałości we wprowadzaniu zmian!

 

Źródła:
Tagoe D N, Gyande V K (2011) Bacterial Contamination of Mobile Phones: WhenYour Mobile Phone Could Transmit More Than Just a Call . WebmedCentral MICROBIOLOGY;2(10):WMC00229
S. Mathavi, G. Sasikala (2016) Bacteriological Profile of Car Steering and Interior of Cars of Health Care Workersof aTertiary Care Hospital Int.J.Curr.Microbiol.App.Sci, 5(3): 528-533

Partnerzy logistyczni
Partnerzy logistyczni
Metody płatności
Metody płatności