Lovish
Menu Zamknij

„W naturze nic nie dzieje się bez przyczyny. Natura się nie myli – ona dąży do przemiany i rozwoju. Do życia i piękna. W niej wyraża się boska mądrość. Zaufaj.”

A. Maciąg, „Podróż do esencji kobiecości”.

 

Naturalne cykle życia kobiety

Samoświadomość i umiejętne zarządzanie naszą energią jest z pewnością sztuką trudną i czasochłonną. Kobieta jest  osobą wyjątkową w tym procesie, ponieważ oprócz istotnych zmian w cyklu miesięcznym, doświadcza również znaczących zmian w cyklu całego życia. Poniższy artykuł pozwoli głębiej zrozumieć naszą złożoność i łatwiej odczytać potrzeby każdego cyklu. Będziemy się do niego często odwoływać w kolejnych publikacjach, koniecznie przeczytaj!

Jak wygląda cykl życia kobiety w ujęciu medycyny wschodniej?

 

Cykl I: wiek 0 – 7 lat
W tym czasie mocno pracujemy nad doskonaleniem trawienia, prawidłowym wchłanianiem pokarmów i budowaniem odporności. Nie bez znaczenia jest sens przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. To jest czas inwestycji w zdrowie i wzrastanie, które będzie procentować na wszystkie kolejne lata.

 

Cykl II: wiek 7-14 lat

Zwany nadejściem „niebiańskiej rosy”, to okres kiedy obieg czynnościowy (nasz rezerwuar witalności i życia)  dojrzewa. Następują zmiany w narządach rozrodczych i kreuje się esencja płodności. Tutaj dbamy głównie o budowanie i wzrastanie esencji nerek.

 

Cykl III: wiek 14-21 lat

Wchodzimy w tak zwany element ognia. Reguluje się menstruacja, energia nerek jest silna i zdrowa. Dbanie o płodność jest najistotniejszym etapem w działaniach w zakresie odżywiania i pielęgnacji.

 

Cykl IV: wiek 21-28 lat

Wchodzimy w element ziemi i okres pełnej kobiecości. Kultywujemy płodność, leczymy urazy i zranienia, dbamy w szczególny sposób o równoważenie obiegu czynnościowego wątroby, który jest rezerwuarem emocji i krwi.

 

Cykl V: wiek 28-35 lat

W medycynie chińskiej to wiek idealny na macierzyństwo i szczególną dbałość o regenerację , w szczególności poporodową.

 

Cykl VI: wiek 35-42 lat

Duże zmiany hormonalne, przygotowanie do menopauzy. Tutaj w szczególny sposób należy poświęcić czas na zabiegi pielęgnacyjne dla zdrowia i urody. W wieku 42 lat następuje intensywne wyczerpywanie zasobów witalnych, dlatego wszelkie działania muszą skupiać się na zminimalizowaniu tempa tego procesu. Najistotniejszą strategią będzie odżywianie esencji nerek, płynów i krwi.

 

Powyżej 35 roku życia szczególnie zadbaj o czas na rytuały pielęgnacyjne dla zdrowia i urody.

 

Cykl VII: wiek 42-49 lat

Powinnyśmy mocno skoncentrować się na prawidłowej diecie. Nasz organizm gorzej wykorzystuje pokarmy, słabiej regeneruje płyny (np. utrata kolagenu), wykazuje tendencje do gromadzenia toksyn (obrzęki, wzdęcia, tłuszcz około narządowy). Dlatego bardzo wskazanymi metodami będzie stosowanie oczyszczania organizmu, w szczególności w okresie wiosennym.

 

Cykl VIII: wiek 49-56 lat

Pojawiają się coraz większe problemy z metabolizmem, które powodują powstawanie złogów. Nasze narządy trawienne są w stanie przyjąć około ¾  zasobów z pożywienia. Zły dobór diety i nadmiar posiłków może prowadzić do znaczącej otyłości. Dobrze jest wtedy znacząco ograniczyć produkty surowe i cukry proste.

 

Cykl IX: wiek 56+

Zwany wiekiem drugiej wiosny. Tutaj koncentrujemy się na kontynuacji przeciwzapalnej diety z dużą ilością warzyw. Dobrze jest zredukować ilość posiłków stosownie do podaży energii i pór roku.

 

 

Każdy okres w życiu kobiety jest piękny. Warto uświadomić sobie ten fakt. Każdy z nich karmi nas inną energią i daje większe doświadczenie życiowe. Ta wiedza pozwala bardziej kochać siebie, doceniać każdy dzień i być po prostu wdzięcznym. Loving is caring – dotyczy przed wszystkim Ciebie. Pięknego dnia!

Partnerzy logistyczni
Partnerzy logistyczni
Metody płatności
Metody płatności