Jak ćwiczyć by być zdrowym i szczęśliwym?
O tym, że regularny ruch daje poczucie szczęścia i zadowolenia nie musimy przekonywać tych co już spróbowali. „Panta rhei”, czyli „wszystko płynie” i tu znajduje swoje zastosowanie. Człowiek powinien się ruszać, być w ciągłej zmianie, gdyż zastój jest absolutnym zaprzeczeniem energii zdrowia i wewnętrznej młodości. Wszystkie systemy zdrowotne mówią o potrzebie podstawowego ruchu. Ich cechą wspólną jest wykonywanie ich w sposób płynny, dokładny, powtarzalny i powiązany z właściwym oddechem. Treningi stanowią integralną część dbałości o stan ciała i umysłu.
Ranne ptaszki najlepiej wykorzystują czas ćwiczeń – zgodnie z zegarem biologicznym. Uruchomią jelita i spowodują dokrwienie miednicy i narządów wewnętrznych po fazie stagnacji – snu.
Według Honoraty Dziel z Wielkopolskiego Centrum Terapii Naturalnych najlepiej rozpocząć od przysiadów, biegu w miejscu, wymachów rak i nóg oraz krążeniami ramion i tułowia w płaszczyźnie poprzecznej.
Warto wykonać ćwiczenia z elementami asymetrycznego strechingu wykonywanego na jedną i drugą stronę z tą samą ilością powtórzeń.
Będą one miały za zadanie zwiększyć Twoją elastyczność i równowagę. Celem ćwiczeń jest promowanie dobrego samopoczucia poprzez harmonię ruchów całego ciała. Wykorzystasz w ten sposób poranny wyrzut kortyzolu oraz przygotujesz żołądek na przyjęcie pokarmu. Ćwiczenia wykonywane są w różnych pozycjach - stojącej, siedzącej i leżącej - w celu zwiększenia przepływu energii wytwarzanej w połączeniu z ćwiczeniami prawidłowego oddechu.
Funkcjonalny trening powięziowy – nie zapominajmy o tkance oplatającej nasz mięsień!
Powięzi to tkanka oplatająca nasz mięsień – to właśnie tutaj zaczynają się wszelkie stany zapalne. Naruszenie ich struktury powoduje pierwsze bóle i dyskomfort mogący „rozlać” się na głęboki mięsień czy staw. Trening powięzi jest obecnie jednym z najbardziej efektywnych treningów mających na celu poprawienie elastyczności, funkcjonalności i wydajności naszych tkanek miękkich. Warto go wykonywać przy pomocy specjalnej rolki.
Ćwiczenia z piłką - angażują praktycznie wszystkie grupy mięśniowe.
Ćwiczenia z piłką pozwalają angażować do pracy praktycznie wszystkie grupy mięśniowe. Wpływają także na poprawę stabilności oraz wytrzymałości.
Podczas wykonywania ćwiczeń z piłką należy koncentrować się na utrzymaniu stabilnie kręgosłupa, a nie tylko i wyłącznie mięśni brzucha. Ten rodzaj ćwiczeń aktywuje do pracy więcej niż tylko podstawowe mięśnie, co oznacza, że wspomaga budowanie siły bioder, pleców oraz brzucha jednocześnie.
Trening z piłką rozwija nasze ciało w całości. W zależności od wykonywanych ćwiczeń może stanowić podstawę treningu cardio, siłowego czy wytrzymałościowego.
Myśl całościowo o swoim ciele! My wspieramy Twoje piękno od zewnątrz, ale wiemy, że ważne jest by być ECO INSIDE & OUTSIDE. Sprawdź nasz najnowszy zestaw HEALTHY BODY, który wspomoże Cię w naturalnej pielęgnacji ciała i będzie idealnym dodatkiem do aktywności fizycznej!
Życzymy miłego, aktywnego poranka.
Żródła:
Naturoterapia w praktyce, ISSN 2544 - 0594/469507, czerwiec-lipiec 3/2018 (07)