Lovish
Menu Zamknij

Nasza skóra jest największym narządem organizmu, zajmuje powierzchnię ok. 2m2 i podlega ciągłemu procesowi odnawiania. Posiada ona wiele warstw (podstawna, ziarnista, jasna, rogowa). W najgłębszej warstwie naskórka (warstwie podstawnej) odbywa się ciągły proces namnażania nowych komórek, które to systematycznie wypychane są w kierunku warstwy rogowej naskórka, gdzie obumierają i ulegają  procesowi złuszczania. Cały cykl życia każdej komórki trwa około 28 dni. Powstała warstwa zrogowaciałych komórek stanowi barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz chroni skórę przed odwodnieniem.  

Niestety, mechanizm odnowy komórkowej funkcjonuje prawidłowo tylko w młodej i zdrowej skórze. Wraz z wiekiem skóra regeneruje się coraz wolniej. Na proces ten mają także wpływ czynniki środowiskowe, takie jak smog czy palenie papierosów. Bez wpływu nie pozostaje także gospodarka hormonalna naszego organizmu. To i wiele innych czynników powoduje, iż cykl wymiany komórek się wydłuża i dochodzi do nagromadzenia warstw martwych, niezłuszczonych komórek. W efekcie nasza skóra staje się ziemista, matowa, zostaje utrudniony proces odnowy i wymiany gazowej oraz przenikania substancji aktywnych. Dodatkowo może dojść do zapychania porów, a także powstawania aktywnych stanów zapalnych. Jedną z podstawowych substancji, a właściwie zabiegów jakie powinniśmy stosować jest peeling. Wspomniane w tytule eksfolianty to właśnie peelingi (z ang. peel  - złuszczać). 

Wyróżniamy kilka grup substancji złuszczających. Zaliczają się do nich peelingi mechaniczne, enzymatyczne czy kwasowe. Ważne, aby dobrać odpowiedni rodzaj zabiegu w zależności od części ciała i wrażliwości skóry. W takim razie kto może i powinien stosować peelingi? Każdy, zarówno osoby młode walczące z trądzikiem, jak i osoby dojrzałe obserwujące pierwsze oznaki starzenia. 

Wyróżniamy kilka rodzajów złuszczania martwego naskórka: mechaniczne, enzymatyczne, kwasowe.

Złuszczanie mechaniczne:

Jest to najpopularniejszy rodzaj peelingu, nazywany również scrubem, co w jęz. angielskim oznacza szorowanie. Produkty te zawierają drobiny (np. cukier, sól, zmieloną kawę, rozdrobnione łupiny), które ścierają martwą warstwę naskórka. Wizualnie takie peelingi wyglądają jak żel z drobinkami. Możemy je również podzielić na scruby grubo- i drobnoziarniste. Pierwszy z nich dobrze sprawdzi się do cery tłustej, dokładnie ją oczyści i zapobiegnie wydzielaniu sebum. Idealny do peelingu całego ciała. W tym celu możesz wypróbować naszych aromatycznych scrubów do ciała LAVENDER ZEN, FRUIT ECSTASY, TEA TIME – bez konserwantów i syntetycznych zapachów. Peelingi o mniejszej gradacji możemy stosować do cery normalnej, mieszanej. Mechanicznego złuszczania nie powinniśmy natomiast stosować do cery wrażliwej i naczynkowej, do tego typu skóry stosujemy inne rozwiązania, o których przeczytacie niżej.

Złuszczanie enzymatyczne:

Tego rodzaju peelingi nie zawierają w swoim składzie drobinek, za złuszczanie odpowiadają w tym przypadku enzymy, najczęściej pochodzenia naturalnego (np. papaina i bromelaina pozyskiwanych z papai i ananasa). Ich działanie możecie zaobserwować po zjedzeniu świeżego ananasa – odczucie pieczenia i widoczne lekkie strawienie naskórkaDziałanie peelingu enzymatycznego polega na złuszczaniu skóry poprzez rozpuszczanie zawartej w niej keratyny. Dzięki temu, że nie działa on mechanicznie i nie wciera się go w skórę. Polecany jest przede wszystkim cerom wrażliwym i naczynkowym.

Złuszczanie chemiczne:

Peelingi chemiczne bazują na mieszaninach związków chemicznych o działaniu złuszczającym. Najczęściej  to kwasy owocowe, kwas trójchlorooctowy czy polihydrokwasy (np. kwas mlekowy, kwas glikolowy). Ich zadaniem jest nie tylko usuwanie zniszczonego naskórka, ale także pobudzanie skóry do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się wyraźnie wygładzona, jędrniejsza i mocniejsza.

Przedstawione powyżej metody możecie (i powinniście!) stosować w domu. Na rynku pojawią się coraz to nowsze metody złuszczania naskórka jak peeling kawitacyjny czy typu gommage. Jeśli chciałybyście wykonać dogłębne złuszczanie naskórka, w waszym zasięgu pozostaje również wiele sposobów stosowanych w gabinetach kosmetycznych np. kwasami (w wysokim stężeniu). Jeśli chcecie zastosować taki zabieg koniecznie udajcie się do profesjonalisty i posłuchajcie jego porad.

Zapoznaj się z kosmetykami, których używasz, łącz je i stosuj z odpowiednią częstotliwością. Pamiętaj, czasem mniej znaczy lepiej. :)  

 

Pozdrawiamy wiosennie!

Partnerzy logistyczni
Partnerzy logistyczni
Metody płatności
Metody płatności