LETNI KO(sz)MAR
Wakacje trwają, a w raz z nimi grille, biwaki i pikniki nad wodą. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, podczas takich aktywności dają o sobie znać mali współlokatorzy naszej planety. Mam tutaj na myśli owady. Niektóre z nich kochamy od zawsze, jak biedronki – z zachwytem liczymy ich kropki, aby dowiedzieć się w jakim są wieku (chodź zupełnie mija się to z prawdą). Niektóre, na przykład pszczoły, z pełnym szacunkiem pozostawiamy w spokoju. Niestety są też takie, które, aby przeżyć, nieco utrudniają nam życie. I pewnie wielu z nam zabrzęczało teraz w głowach – tak, to komary!
Ukąszenie komara, a ściśle mówiąc komarzycy, kończy się dla nas nieprzyjemnymi konsekwencjami jak świąd, pieczenie, obrzęk i rumień w miejscu ugryzienia. Gdy samica komara znajdzie już swoją ofiarę, przykłada do jej skóry specjalne kłujki, wyposażone w haczyki. Poruszając szczęką w górę i w dół, przecina skórę i wstrzykuje kroplę swojej śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi żywiciela i powoduje zaczerwienienie i swędzący obrzęk. Najchętniej uniknęlibyśmy spotkań z tymi osobnikami. Jak zatem osiągnąć ten sukces?
Bądź przygotowany!
Jeśli masz w domu, na działce jakieś konkretne miejsce, w którym urządzasz ogrodowe party ( taras, altanka) to warto o ich zabezpieczeniu pomyśleć już podczas wiosennych wysiewów. Znamy wiele roślin, których komary po prostu nie lubią...
- Kocimiętka - produkuje związki chemiczne, które wprowadzają koty w stan euforii, natomiast komary ich nienawidzą. Pięknie wygląda, idealna do posadzenia
w przydomowym klombie lub doniczce. Kwitnie w okresie czerwiec - lipiec
oraz wrzesień - październik. - Perlargonia- wydziela intensywny, wyczuwalny nawet przez nas, słodko-cytrynowy zapach. Tych kwiatów nie trzeba chyba przedstawiać nikomu - pięknie ozdobią taras lub balkon.
- Bodziszek cuchnący, znany Wam zapewne jako Geranium, ma piękne kwiaty, a jego cytrynowy zapach jest nieakceptowalny dla brzęczących kolegów. Dobrze poczuje się w przytulnej doniczce.
- Plektrantus koleusowaty, zwany także jako komarzyca lub komarowiec, wytwarza silny zapach, który odstrasza także mole. Ze względu na swoje pnące, a właściwie pokładające się odnóża dobrze sprawdzi się do wiszących donic. Kwitnie przez pół roku - od maja do początku jesieni.
- Mirt - to roślina o charakterystycznym pięknym zapachu, który dla komarów jest wonią nie do przyjęcia. Nadaje się zarówno do ogrody jak i donicy.
- Lawenda – ta ogrodowa piękność o zniewalającym zapachu, która jest również bardzo skutecznym sposobem na komary oraz inne insekty. Myślę, że nie muszę nawet wspominać o tym jak pięknie ozdobi Wasz taras. Dla miłośników lawendy polecamy także nasz odżywiająco - relaksujący scrub do ciała LAVENDER ZEN.
Do odstraszenia komarów nada się również przydomowy ogródek z ziołami:
- Bazylia
- Koper włoski
- Mięta
- Turówka wonna, inaczej żubrówka (Hierochloë odorata), to trawa, którą w Polsce stosuje się głównie w celu aromatyzowania wódek. Możecie wykonać z niej
na przykład bransoletkę odstraszającą komary.
Jeśli nie zdążyłeś posadzić roślin, nie masz własnego ogródka lub po prostu biwakujesz poza domem na pomoc przychodzą olejki eteryczne. Olejki eteryczne to skoncentrowane wyciągi z roślin olejkodajnych. W związku z tym malutka buteleczka wrzucona na dno torebki wystarczy na bardzo długo. Warto zaopatrzyć się w olejek z trawy cytrynowej, który drażni nie tylko komary, ale także muchy i meszki. Skuteczne okażą się również olejki cedrowy, goździkowy, paczulowy, tymiankowy, bazyliowy, cynamonowy, lawendowy, z drzewa herbacianego, olejek z geranium, olejek z mięty pieprzowej oraz eukaliptusa cytrynowego.
Koniecznie pamiętaj, aby nie stosować ich bezpośrednio na skórę. Możesz nasączyć nimi kawałek materiału, wykorzystać kominek zapachowy lub aerozol zawierający ich mieszaninę. Jeśli chcesz je stosować wprost na siebie, wcześniej koniecznie rozcieńcz je olejem bazowym i wykonaj próbę uczuleniową! Nie stosuj bezpośrednio u dzieci poniżej 3-go roku życia.
W celu odstraszenia tych małych insektów możemy również użyć świeżej cebuli lub czosnku. Pokrój je w plasterki, ułóż na płaskim talerzyku i zostaw na parapecie, stole.
Powracając do małych stworzeń… Popularny kątnik domowy nie jest groźny dla ludzi, za to doskonale rozprawia się z komarami. Jeśli masz takiego lokatora, nie zabijaj go. Komary stanowią jeden z ich posiłków. Kątniki wyłapują także inne insekty. Trudno więc o bardziej naturalny sposób na walkę z komarami!
Warto także przygotować budkę dla jerzyków - malutkich ptaków, które zjadają duże ilości komarów oraz meszek. Co ciekawe, takie budki pojawiają się coraz częściej w miastach, na wysokich budynkach.
Życzymy jak najmniej zaróżowionych, swędzących bąbli i jak najwięcej cudownych chwil spędzonych z bliskimi!
Dbajcie o siebie, bo... loving is caring.